خاطرات سربازی ۱

خاطرات سربازی ۱

سلام علیکم

۱۳۹۷/۰۳/۲۷ – جزیره سیری

 

بدون اینکه چیزی اضاف کنم اصل خاطره ام رو می نویسم:

ابتدا فکر می کردم توی سربازی یا پست میدم و یا توی قسمت اداری ، مثل کارمندا کار می کنم ، اما داستان یه جور دیگه از آب دراومد.

اینجا یعنی جزیره سیری ، یک مدل سربازی کاملا متفاوتی دارد ، یگان ویژه نیرو دریایی یا همان تیپ تکاوران واکنش سریع حضرت اباعبدالله ع نیرو دریایی واقع در جزیره سیری به عنوان محافظ مقتدری در حال حفاظت از جزیره سیری و در اولویت دوم ، حفاظت از مرز آبی هست.

خوشبختانه رفتار اکثریت پاسداران و بسیجی ها مناسب هست البته به هر حال افراد نا لایقی نیز پیدا می شوند در هر ارگانی که به قول معروف توی یه حرم و مسجدی بالاخره یه دستشویی هم پیدا میشه. اما واقعیت اینطور هست که رفتار شایسته اکثریت نیرو های رسمی باعث شده شرایط سخت جزیره کمتر به چشم بیاد. فرماندهی تیپ نیز به دلیل تجربه بالا و حرفه ای بودن در امر مدیریت نیز باعث افزایش راندمان کار نیرو ها شده است.

تاکنون که در جزیره حدود ۲ ماه خدمت کرده ام ، از قدرت نظامی ، پیش بینی مسائل و رفتار هوشمندانه در مواقع بحرانی توسط فرماندهان راضی بوده و باید بگم یه جورایی به عنوان یک سرباز ، متحیر می مانم که چنین بصیرت و تخصصی در بین نیرو های نظامی ایران هست. البته باید متذکر بشم که وجود یک خط سیاه هرچند کوچک در برگه ای سفید ، بیشترین نمایان را دارد ، سختی آب و هوا و در بعضی موارد نبود امکانات رفاهی باعث میشه سختی سربازی دوبرابر بشه.

از مواردی که مورد نقد اینجانب نسبت به سربازی هست ، موضوع گروه های بازدید کننده و بازرسی هستند که به صورت آماتور و فقط طبق برنامه سین این کار را انجام میدهند و به قول معروف نوعی فرمالیته در کار هست. مورد دیگر این است که از یک ارگان نظامی انتظار می رود بر خلاف ارگان های دولتی ، مسئولیت پذیر باشند و کار ها را پاسکاری نکنند و خدایی نکرده به عمد سربازی را اذیت نکنند ، استفاده از یک نیرو باید هوشمندانه باشد ، نباید افرادی که تخصص در انجام امور اداری را ندارند به عنوان مسئول قرار دهند.

خوشبختانه افرادی ولایتمدار در حال پاسداری در این تیپ هستند که نقطه قوتی برای این تیپ به حساب می آید. همچنین نبود ساز و کار مناسب و سازمانی مسئولیت پذیر و ولایت مدار برای تقویت اندیشه اسلامی در جزیره قطعا یکی از معایب اصلی جزیره سیری به حساب می آید. در اصل فقط در مناسبت ها مراسمی کوتاه گرفته می شود که در حد و اندازه روحیه سربازی نیست. ” فرهنگی و عقیدتی و سیاسی کمترین تمرکز را بر روی سربازان دارند. ”

 

 

پایان قسمت اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *